Používateľ

Neprihlásený

Prihlásiť | Registrácia

Vyhľadávanie

Reklamy Google

Úvod · Holubárska nástenka · Anton Csurma - 70 rokov s poštovými holubmi

Anton Csurma - 70 rokov s poštovými holubmi

Obálka oznamu
Meno Anton Csurma určite nie je medzi chovateľmi neznáme. Meno určite poznajú starší chovatelia najmä z okolia Košíc, kde pôsobil väčšinu svojho života. Známym sa však stal aj v okolí Bratislavy, Pezinka či Senice - v posledných rokoch totiž pretekal z Lábu na záhorí, kde sa s manželkou presťahovali. Keď som sa niekoho spýtal, či pána Csurmu pozná, odpovede boli skoro rovnaké: "Samozrejme, on už dlhé roky chová Stichelbauty".

A je to skutočne tak. Na holubníku Antona Csurmu vždy dominovala línia Stichelbaut v celej svojej kráse a jeho holuby patria k tým najstarším líniám Stichelbaut na Slovensku. Drvivá väčšina holubov v tmavo kapratej farbe, v ruke ľahké ako pierka a vo výsledkoch z dlhých tratí pravidelne na špici. Holuby sa dostávali do výsledkov pravidelne aj v posledných rokoch a to aj napriek vysokému veku ich chovateľa, ktorý neumožňoval 100 % starostlivosť.

Vysoký vek a zhoršujúci sa zdravotný stav je však nepriateľom každého chovateľa a výnimkou nie je ani Anton Csurma. 8 schodov, ktoré vedú na holubník sa stali ťažkou prekážkou a denná starostlivosť ostávali na synovi a manželke.

Už v sezóne 2012, keď sa p. Csurma dožil úctyhodných 85 rokov drasticky zredukoval stav na holubníku a nechal si len 14 mláďat zo svojich najlepších holubov. V auguste 2012 však prišla ťažká mozgová príhoda, ktorá ho na istý čas pripútala na lôžko. Dnes už síce dokáže opäť vyjsť na holubník, starostlivosť o holuby je však už nemysliteľná a aj keď je to asi najťažšie rozhodnutie v živote chovateľa poštových holubov, nie je iné východisko ako zavesiť koníčka na kliniec a prenechať ho mladším nasledovníkom.

Rodinku Csurmovcov sme navštívili s priateľkou v nedeľu 3.3. 2013, nafotili sme posledných 14 mladých holubov, ktoré na holubníku ostali a dohodli sme sa na symbolickej totálnej aukcii, ktorá by dôstojne ukončila obdivuhodnú chovateľskú kariéru jedného z vynikajúcich chovateľov, ktorého sme na Slovensku mali. Aukcia holubov bude spustená v priebehu marca.

K príspevku prikladám aj archívne fotografie niekoľkých najlepších holubov a mláďat z roku 2007, ktoré nafotil syn Ladislav
...........................Mláďatká 2007Mláďatká 2007Mláďatká 2007Mláďatká 2007Mláďatká 2007Mláďatká 2007Mláďatká 2007Mláďatká 2007Mláďatká 2007

Pridané: 7 marca 2013, 12:12 | Zobrazené: 8126xPridal: Dušan Konečný


Počet komentárov: 1

Záložka na tento komentár Moško Miroslav (23. marca 2013 22:26)

dobry den mam zaujem o holuby p.Csurmu nakolko za mladi som ich vlastnil pochadzam od Košic moj telefon je 0908624299 hlavne o tmavakou


Pridať komentár

 

Z nášho obchodu

Prejsť do obchodu

Reklama