Používateľ

Neprihlásený

Prihlásiť | Registrácia

Vyhľadávanie

Reklamy Google

Úvod · Holubárska nástenka · Koniec dynastie Janssenovcov

Koniec dynastie Janssenovcov

Obálka oznamu
Na Schoolstraat 6 už asi nebudú žiadne zahraničné návštevy... PIPA sa chystá vydražiť celú kolóniu holubov, priamo z Arendonku.

Naposledy sme boli v Arendonku asi pred 5 mesiacmi. Arendonk je malé mestečko v regióne Antwerp Kempen, no vo svete poštových holubov je priam Mekkou. Každý sbelepší chovateľ, ktorý niekedy navštívil Belgicko, zašiel určite aj do Arendonku. Hlavnou atrakciou boli vždy práve bratia Janssenovci. Známymi sa stali samozrejme pre ich holuby. Pred viac ako 100 rokmi to bol "Drieske" (nie je to preklep), ktorý sa začal hrať s holubmi. Písal sa rok 1884...

V roku 1886 založil v Arendonku klub, aby k chovu holubov pritiahol aj ostatných dedinčanov. Vtedy Vám na úspech pri preteku nestačili len rýchle holuby, potrebovali ste aj dobrého bežca. Chovatelia nemali vlastné konštatovacie hodiny, pre konštatovanie sa s holubmi bežalo po ich návrate do klubu. Jeden z najlepších bežcov bol Fik van Jan Pientjes, mlynár. Bežal pre Kupa a Gusta Peetersa. V rokoch 1914 - 1918 boli preteky holubov zastavené, no holuby bolo povolené vypúšťať medzi 12-tou a 22-hou hodinou. Ako krmivo boli používané usušené a rozsekané žalude. Nemci zaviedli kontrolnú radu, ktorej bolo potrebné na mesačnej báze hlásiť mŕtve a chýbajúce holuby.

Otec Janssen ostal chovateľom do roku 1947. Medzitým sa viacero z jeho aktivít ujali jeho synovia. Druhá svetová vojna bola taktiež ťažkým obdobím. Holuby museli byť kŕmené mlátom. Janssenovci však mláto skrmovali prasatám a pre holuby nechávali najlepšie dostupné krmivo. Napriek ťažkým časom 50 holubov prežilo vojnu.

Ich zlatý vek však začal už v roku 1933 a v rozpätí rokov 1945 až 1954 vyhrali 154 prvých cien. Verili, že ich úspechy boli naviazané na fakt, že po vojne začínali so zdravými holubmi (o ktoré bolo počas vojny veľmi dobre postarané) a kríženie urobilo ich kmeň lepším. Holubom nepodávali žiadne špeciálne krmivá ani nápoje. Čoskoro sa Janssenské holuby stali populárnymi po celom svete. Ich potomkovia boli žiadaní ďaleko za hranicami Belgicka a našli by ste ich v Holandsku, Francúzsku, Nemecku, Veľkej Británii, Dánsku, Bangkoku, Japonsku, Južnej Afrike atď.

V posledných rokoch boli ponúknuté veľmi zaujímavé sumy za chovné holuby Louisa Janssena. Ten ich však nikdy nepredal. Všetky chovné holuby by mali ostať tu. A nikdy sa nikomu nepodarilo zmeniť jeho názor. V posledných mesiacoch sa však jeho zdravotný stav zhoršil. V súčasnosti je Louis jediný žijúci z bratov a dožíva sa úctyhodného veku - takmer 100 rokov, teda veku, keď sú určite zdravotné problémy takmer nevyhnutnými. V týchto dňoch je v nemocnici, preto sa nemôže starať o jeho holuby.

Jedno z detí bratov Janssenovcov čítalo článok v novinách "De Duif" od Ada Schaerlaeckensa. Schaerlaeckens komentoval vysoké ponuky za Janssenské chovné holuby, ktoré sa objavovali na internete, preto sa potomkovia rozhodli kontaktovať tím PIPA. Nikdy predtým o týchto ponukách nepočuli, rovnako ani o aukčných portáloch, doma totiž nemali zapojený internet. Neboli ani svedkami rekrodných aukcií, ktoré sa odohrali v poslednej dobe. Tím PIPA si dohodol stretnutie v Arendonku a ešte o pár dní Thomas Gyselbrecht vzal všetky holuby so sebou - 24 dospelých holubov a 2 mláďatá.
Bol to zlváštny pocit, vziať všetky holuby z holubníkov v Arendonku... (Thomas Gyselbrecht )

Minulý víkend si Thomas urobil výlet, na ktorý ešte dlho nezabudne. "Na Schoolstraat v Arendonku som nebol veľa krát. Preto som sa cítil poctený, byť ich hosťom, aj keď to bol zároveň zvláštny pocit - Louis Janssen tentokrát nesedel v jeho kresle, ako hlava rodiny, ako to zvyklo bývať. Bola to jeho rodina, ktorá požiadala o dražbu holubov. Nebolo času nazvyš - zbaliť sa ísť. Na rovnakom mieste, kde v minulosti boli tisíce chovateľov som teraz stál ja a mal som zobrať posledné holuby z holubníkov.Po prvý krát po viac ako 100 rokoch ostane tento holubník prázdny. Veľmi zvláštny pocit!"

V týchto dňoch sú holuby umiestnené na utajenom mieste a čakajú na aukciu. A s návštevou Thomasa Gyselbrechta končí celá dynastia rodiny Janssenovcov. Zo sveta poštových holubov už zmizlo veľa ikon, pre mnohé dôvody, väčšinou úmrtia. No Louis Janssen a jeho bratia môžu byť istotne považovaní za jednu z najväčších ikon nášho sveta. Zaslúžia si tú poctu.

O Schoolstraat 6 kolovali viaceré príbehy. Jedným zo známejších bolo, že Louis nikdy neveril bankám. "Sú to všetko zldeji...", tvrdil. Preto údajne držal všetky svoje peniaze doma - v jeho známej studni, ktorá bola ešte pred pár mesiacmi stále používaná.

Niekedy to vyzerá, že sa v Arendonku zastavil čas. Všetko tam je originálne, ako za starých čias. To bolo hlavne zásluhou Louisa Janssena a jeho spoločníkov. Premenil Schoolstraat 6 v Arendonku na chrám pre chovateľov poštových holubov. Ľudia by boli schopní prosiť na kolenách o hociktorého z ich holubov. Sami sme tomu boli svedkom. Zaplatili by hocijakú sumu. No Louis Janssen im len ukázal nekonečný zoznam čakateľov v jeho zápisníku.

V posledných rokoch bolo v holubníku len zopár párov, Louis sa vždy snažil držať stavy na minime aj napriek jeho obrovskej sláve. Mohol pritom nachovať holubov, koľko chcel, no Louis vždy odmietal. Jeho myšlienky boli stále nemenné: malý počet, dobré zdravie a top kvalita. "To sú veci, na ktorých záleží", nedávno povedal. A mal pravdu.

Onedlho bude celý jeho chov vydražený, niekedy v polke alebo koncom apríla. Thomas Gyselbrecht je veľmi hrdý: "Bol som pravdepodobne poslednou osobou, ktorá sa prechádzala po holubníku v Arendonku. Napriek tomu mám však zmiešané pocity - sme hrdí, že máme možnosť vydražiť túto unikátnu kolekciu, no na druhej strane je to smutné: Janssen je ikonou, pravdepodobne jedinou skutočnou ikonou, ktorú svet poštových holubov poznal. Je škoda, že sa to blíži ku koncu!"

Príspevok je voľným prekladom článku The Janssen brothers: The End!
Thomas Gyselbrecht v holubníku v Arendonku

Pridané: 21 marca 2012, 11:57 | Zobrazené: 4335xPridal: Dušan Konečný


Počet komentárov: 0


Pridať komentár

 

Z nášho obchodu

Prejsť do obchodu

Reklama